Swedencare AB (publ)
Org.nr: 556470-3790| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 94 300 | 95 600 | 78 200 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 207 400 | 321 800 | 340 400 |
| Antal anställda | 18 | 16 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5238.9 | 5975.0 | 6516.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 11 500 | 10 200 | 9 000 |
| Löner till övriga (kSEK) | 9 400 | 9 700 | 5 400 |
| Vinstmarginal % | 283.8 | 416.5 | 545.5 |
| Kassalikviditet % | 62.1 | 118.8 | 192.3 |
| Soliditet % | 79.9 | 84.1 | 81.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 94 300 | 95 600 | 78 200 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -90 400 | -82 200 | -67 700 |
| Avskrivningar (kSEK) | -700 | -1 100 | -1 000 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 900 | 13 400 | 10 500 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 207 400 | 321 800 | 340 400 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 209 700 | 324 300 | 342 300 |
| Skatt (kSEK) | 2 600 | 3 300 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 207 100 | 321 000 | 341 800 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 960 100 | 8 266 500 | 8 125 200 |
| Summa varulager (kSEK) | 9 700 | 8 000 | 6 300 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 124 600 | 112 300 | 146 900 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 9 084 700 | 8 378 800 | 8 272 100 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 600 | 1 600 | 1 587 |
| Årets resultat (kSEK) | 207 100 | 321 000 | 341 800 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 257 200 | 7 049 100 | 6 757 800 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 642 600 | 1 241 900 | 1 441 200 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 184 900 | 87 800 | 73 100 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 9 084 700 | 8 378 800 | 8 272 100 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av produkter inom området djurhälsovård och förebyggande tandvård samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
10890 - Framställning av diverse övriga livsmedel



