Optiheat AB
Org.nr: 556470-0291| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 907 | 5 268 | 5 571 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -6 407 | -13 676 | -4 103 |
| Antal anställda | 4 | 8 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 976.8 | 658.5 | 795.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -154.1 | -249.7 | -69.8 |
| Kassalikviditet % | 79.2 | 81.4 | 48.2 |
| Soliditet % | 6.5 | 1.2 | 14.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 907 | 5 268 | 5 571 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -9 928 | -18 426 | -9 464 |
| Avskrivningar (kSEK) | -75 | -77 | -66 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -6 020 | -13 157 | -3 893 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -6 407 | -13 676 | -4 103 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -6 407 | -13 676 | -4 103 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | -30 |
| Årets resultat (kSEK) | -6 407 | -13 676 | -4 073 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 917 | 1 134 | 1 239 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 249 | 3 671 | 3 821 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 058 | 10 910 | 7 389 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 9 974 | 12 044 | 8 628 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 900 | 900 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -6 407 | -13 676 | -4 073 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 644 | 150 | 1 226 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 000 | 3 000 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 331 | 8 893 | 7 402 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 9 974 | 12 044 | 8 628 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva entreprenadverksamhet inom kommersiell kyla och värmeteknik, bedriva tillverkning och försäljning av VVS-material samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
28250 - Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll



