Sargenta AB
Org.nr: 556466-2558
Koncernmoder:
Ka Rasmussen A/S
Dotterbolag:
Moderbolag:
Ka Rasmussen A/S
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 35 544 | 37 685 | 36 470 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 521 | 1 621 | 1 534 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 8886.0 | 9421.3 | 9117.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.3 | 4.3 | 4.2 |
| Kassalikviditet % | 2002.7 | 61.6 | 51.0 |
| Soliditet % | 95.0 | 49.5 | 42.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 35 544 | 37 685 | 36 470 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -34 037 | -36 098 | -34 963 |
| Avskrivningar (kSEK) | -51 | -62 | -61 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 507 | 1 587 | 1 507 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 521 | 1 621 | 1 534 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 371 | 121 | -616 |
| Skatt (kSEK) | 4 | 4 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 367 | 117 | -616 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 108 | 170 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 4 570 | 5 270 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 028 | 6 679 | 7 557 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 028 | 6 787 | 7 727 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 367 | 117 | -616 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 727 | 3 361 | 3 244 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 301 | 3 426 | 4 483 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 028 | 6 787 | 7 727 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med ädelmetallprodukter och tillhörande verktyg, maskiner, halvfabrikat, lod, kemikalier och övriga förnödenheter i de nordiska länderna, främst till guldsmedsindustrin men även till övrig industri, samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46820 - Partihandel med metaller och metallmalmer



