ASSA ABLOY Entrance Systems Pedestrian AB
Org.nr: 556464-8631
Moderbolag:
Agtatec Ag
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 399 121 | 393 726 | 380 875 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 19 729 | 21 962 | 20 522 |
| Antal anställda | 148 | 144 | 139 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2696.8 | 2734.2 | 2740.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 765 | 1 682 | 1 731 |
| Löner till övriga (kSEK) | 79 913 | 75 806 | 70 424 |
| Vinstmarginal % | 5.2 | 5.8 | 5.7 |
| Kassalikviditet % | 247.6 | 252.3 | 254.0 |
| Soliditet % | 47.4 | 47.8 | 48.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 399 121 | 393 726 | 380 875 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -381 170 | -376 017 | -363 746 |
| Avskrivningar (kSEK) | -71 | -94 | -155 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 17 952 | 17 709 | 17 129 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 19 729 | 21 962 | 20 522 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 121 | 5 271 | 4 567 |
| Skatt (kSEK) | 161 | 83 | 348 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 960 | 5 188 | 4 219 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 395 | 502 | 388 |
| Summa varulager (kSEK) | 18 499 | 19 522 | 22 152 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 233 908 | 236 503 | 222 661 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 234 302 | 237 005 | 223 049 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 960 | 5 188 | 4 219 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 111 141 | 113 381 | 108 193 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 87 009 | 86 016 | 78 953 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 234 302 | 237 005 | 223 049 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva service och försäljning av dörrautomatik samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43240 - Andra bygginstallationer



