Alunda Polyeten AB
Org.nr: 556464-8284| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 61 858 | 55 325 | 55 990 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 525 | 4 588 | -3 212 |
| Antal anställda | 13 | 12 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4758.3 | 4610.4 | 3732.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 6 256 | 6 252 | 7 899 |
| Vinstmarginal % | 6.1 | 8.5 | -5.7 |
| Kassalikviditet % | 194.7 | 165.3 | 170.1 |
| Soliditet % | 29.6 | 21.5 | 16.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 61 858 | 55 325 | 55 990 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -58 377 | -56 014 | -59 249 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 613 | -1 282 | -1 243 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 480 | -689 | -3 259 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 525 | 4 588 | -3 212 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 524 | 5 162 | -135 |
| Skatt (kSEK) | 725 | 0 | -24 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 799 | 5 162 | -111 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 14 524 | 15 137 | 14 865 |
| Summa varulager (kSEK) | 9 482 | 18 621 | 16 394 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 44 525 | 53 227 | 43 110 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 59 049 | 68 364 | 57 976 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 799 | 5 162 | -111 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 16 948 | 14 149 | 8 987 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 682 | 682 | 682 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 23 420 | 32 592 | 32 592 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 17 995 | 20 937 | 15 710 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 59 049 | 68 364 | 57 976 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska själv eller genom dotterbolag bedriva utveckling, tillverkning, försäljning, installation och underhåll av produkter för vatten- och avloppsrening, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
22240 - Byggplastvarutillverkning
Övriga branscher SNI
| 22260 - Annan plastvarutillverkning |



