SES Protection AB
Org.nr: 556464-7856| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 128 955 | 85 547 | 109 679 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 47 432 | 25 887 | 47 156 |
| Antal anställda | 8 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 16119.4 | 21386.8 | 27419.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 8 452 | ||
| Vinstmarginal % | 36.9 | 30.3 | 43.4 |
| Kassalikviditet % | 145.4 | 195.7 | 104.1 |
| Soliditet % | 60.1 | 62.9 | 21.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 128 955 | 85 547 | 109 679 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -81 406 | -59 658 | -62 128 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 652 | -1 609 | -1 555 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 47 549 | 25 889 | 47 551 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 47 432 | 25 887 | 47 156 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 132 | 19 411 | 17 156 |
| Skatt (kSEK) | 98 | 4 002 | 3 534 |
| Årets resultat (kSEK) | 34 | 15 409 | 13 622 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 758 | 3 524 | 4 421 |
| Summa varulager (kSEK) | 19 368 | 14 107 | 7 506 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 50 840 | 51 496 | 60 745 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 57 598 | 55 020 | 65 166 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 350 | 350 | 350 |
| Årets resultat (kSEK) | 34 | 15 409 | 13 622 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 29 474 | 29 440 | 14 030 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 6 476 | 6 476 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 21 648 | 19 104 | 51 136 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 57 598 | 55 020 | 65 166 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och marknadsföring av personlig skyddsutrustning mot kemiska medel för militärt och civilt bruk, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
14230 - Tillverkning av arbets-, skydds- och överdragskläder



