Consentus Oil AB
Org.nr: 556461-4948| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 180 081 | 193 385 | 225 487 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 264 | 5 329 | 6 300 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 25725.9 | 27626.4 | 32212.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.1 | 2.8 | 2.8 |
| Kassalikviditet % | 165.6 | 325.0 | 251.3 |
| Soliditet % | 41.6 | 67.4 | 59.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 180 081 | 193 385 | 225 487 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -172 707 | -187 889 | -219 087 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 550 | -1 497 | -1 123 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 373 | 5 498 | 6 399 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 264 | 5 329 | 6 300 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 7 264 | 5 329 | 6 299 |
| Skatt (kSEK) | 1 506 | 1 102 | 1 305 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 758 | 4 227 | 4 994 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 105 | 3 851 | 5 251 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 31 977 | 17 063 | 18 148 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 38 082 | 20 914 | 23 400 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 758 | 4 227 | 4 994 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 15 844 | 14 086 | 13 858 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 931 | 1 578 | 2 318 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 19 307 | 5 250 | 7 223 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 38 082 | 20 914 | 23 400 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med ved och petroleumprodukter, försäljning och renoveringar av oljetankar, el och rörinstallationer, skorstensrenoveringar, förvaring av båtar och uthyrning av båtplatser samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47300 - Detaljhandel med drivmedel



