Hunter Douglas Assembly Automation AB
Org.nr: 556458-3234
Koncernmoder:
3G Capital Partners
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 42 350 | 23 247 | 47 693 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 194 | -3 563 | 4 508 |
| Antal anställda | 15 | 15 | 18 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2823.3 | 1549.8 | 2649.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.6 | -15.3 | 9.5 |
| Kassalikviditet % | 105.9 | 103.2 | 102.0 |
| Soliditet % | 41.0 | 38.7 | 37.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 42 350 | 23 247 | 47 693 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -39 249 | -27 014 | -43 679 |
| Avskrivningar (kSEK) | -123 | -136 | -181 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 101 | -3 767 | 4 014 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 194 | -3 563 | 4 508 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -315 | -272 | 176 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -315 | -272 | 176 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 171 | 294 | 430 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 884 | 7 287 | 7 527 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 942 | 18 648 | 19 901 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 17 113 | 18 942 | 20 331 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 6 050 | 6 050 | 6 050 |
| Årets resultat (kSEK) | -315 | -272 | 176 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 018 | 7 333 | 7 605 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 495 | 11 009 | 12 126 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 17 113 | 18 942 | 20 331 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva tillverkning och försäljning av maskiner för tillverkning av persienner ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
28410 - Tillverkning av maskiner för metallbearbetning och verktygsmaskiner för bearbetning av metall
Övriga branscher SNI
| 27120 - Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater |
| 28240 - Tillverkning av motordrivna handverktyg |



