Uppvidinge Logistik AB
Org.nr: 556456-5645
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 294 079 | 252 758 | 247 693 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 199 | 908 | 2 553 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 58815.8 | 50551.6 | 49538.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 721 | 703 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 2 551 | 2 503 | 3 104 |
| Vinstmarginal % | 0.1 | 0.4 | 1.0 |
| Kassalikviditet % | 133.5 | 130.7 | 135.6 |
| Soliditet % | 31.6 | 29.9 | 32.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 294 079 | 252 758 | 247 693 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -293 813 | -251 825 | -245 106 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 266 | 932 | 2 586 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 199 | 908 | 2 553 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 319 | 938 | 2 098 |
| Skatt (kSEK) | 84 | 219 | 450 |
| Årets resultat (kSEK) | 235 | 719 | 1 648 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 028 | 5 028 | 5 028 |
| Summa varulager (kSEK) | 20 | 28 | 7 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 45 409 | 47 896 | 41 876 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 50 438 | 52 925 | 46 905 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 235 | 719 | 1 648 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 14 131 | 13 895 | 13 177 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 295 | 2 415 | 2 445 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 395 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 34 012 | 36 614 | 30 888 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 50 438 | 52 925 | 46 905 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Crowe Tönnervik Revision AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva transport- och speditionsverksamhet samt entreprenader med gräv- och lastfordon ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
52250 - Logistikverksamhet



