Ace Protection AB
Org.nr: 556455-1637
Koncernmoder:
Drägerwerk Ag & Co Kgaa
Dotterbolag:
Moderbolag:
Dräger Safety Ag & Co Kgaa
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 60 415 | 99 435 | 41 804 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 215 | 3 533 | -1 998 |
| Antal anställda | 18 | 18 | 19 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3356.4 | 5524.2 | 2200.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.6 | 7.4 | 5.4 |
| Kassalikviditet % | 108.4 | 86.7 | 33.2 |
| Soliditet % | 66.7 | 37.1 | 32.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 60 415 | 99 435 | 41 804 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -58 404 | -92 157 | -39 605 |
| Avskrivningar (kSEK) | -13 774 | -52 519 | -10 374 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 011 | 7 279 | 2 199 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 215 | 3 533 | -1 998 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 715 | 1 533 | -6 998 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 715 | 1 533 | -6 998 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 46 737 | 58 062 | 107 513 |
| Summa varulager (kSEK) | 12 743 | 13 643 | 18 261 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 37 294 | 88 929 | 52 647 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 84 031 | 146 992 | 160 160 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 715 | 1 533 | -6 998 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 35 286 | 32 571 | 31 038 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 26 099 | 27 599 | 25 599 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 22 646 | 86 822 | 103 523 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 84 031 | 146 992 | 160 160 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning, köp och försäljning av skyddsprodukter såsom ansiktsmasker, munskydd och skyddsmasker till industri, sjukhus och vårdinrättningar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
32501 - Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
Övriga branscher SNI
| 28250 - Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll |
| 28290 - Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål |



