Växbo Lin AB
Org.nr: 556448-7949| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 16 229 | 14 446 | 14 339 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -318 | 811 | -507 |
| Antal anställda | 9 | 11 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1803.2 | 1313.3 | 1303.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -0.4 | 9.1 | -1.6 |
| Kassalikviditet % | 46.4 | 21.4 | 33.5 |
| Soliditet % | 49.8 | 57.7 | 44.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 16 229 | 14 446 | 14 339 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 291 | -13 543 | -14 574 |
| Avskrivningar (kSEK) | -781 | -611 | -632 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -61 | 902 | -235 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -318 | 811 | -507 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 562 | 681 | 133 |
| Skatt (kSEK) | 141 | 82 | 56 |
| Årets resultat (kSEK) | 421 | 599 | 77 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 650 | 8 823 | 11 329 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 571 | 8 325 | 8 278 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 079 | 9 325 | 10 420 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 728 | 18 148 | 21 749 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 421 | 599 | 77 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 526 | 7 955 | 7 355 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 290 | 3 170 | 3 040 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 660 | 2 355 | 4 958 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 252 | 4 668 | 6 395 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 728 | 18 148 | 21 749 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva design, formgivning, mönsterkonstruktion, produktutveckling, tillverkning och försäljning av textilier, hemtextilier, kläder och andra produkter inom textil, hantverk och design samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten omfattar även vävning, sömnad och annan textil förädling samt utveckling av material, vävar, mönster och färgsättning. Bolaget ska även bedriva handel med kompletterande produkter inom textil, hantverk, design och inredning samt konsultverksamhet inom textil, design och produktutveckling.
Huvudbransch SNI
13200 - Vävnadstillverkning
Övriga branscher SNI
| 13920 - Tillverkning av hushållstextilier och andra sydda inredningsartiklar |
| 14210 - Tillverkning av gång- och ytterkläder |
| 74110 - Industridesign och modedesign |



