Linmac Fastigheter AB
Org.nr: 556446-5804| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 482 | 4 670 | 4 150 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 805 | 828 | 801 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 36.2 | 42.0 | 47.5 |
| Kassalikviditet % | 75.8 | 42.1 | 29.1 |
| Soliditet % | 15.9 | 12.9 | 12.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 482 | 4 670 | 4 150 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 861 | -2 712 | -2 179 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 255 | -1 254 | -1 245 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 621 | 1 959 | 1 970 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 805 | 828 | 801 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 774 | 807 | 788 |
| Skatt (kSEK) | 162 | 170 | 165 |
| Årets resultat (kSEK) | 612 | 637 | 623 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 22 669 | 23 925 | 25 065 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 550 | 842 | 705 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 24 219 | 24 767 | 25 770 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 612 | 637 | 623 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 152 | 2 540 | 2 504 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 870 | 840 | 818 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 18 151 | 19 388 | 20 025 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 046 | 1 999 | 2 424 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 24 219 | 24 767 | 25 770 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



