Takab i Jönköping AB
Org.nr: 556445-0467| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 65 885 | 127 963 | 181 369 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -8 587 | 2 048 | 10 618 |
| Antal anställda | 21 | 31 | 32 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3137.4 | 4127.8 | 5667.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 552 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 13 379 | 13 667 | |
| Vinstmarginal % | -12.5 | 1.9 | 5.9 |
| Kassalikviditet % | 163.1 | 199.0 | 132.9 |
| Soliditet % | 38.4 | 41.1 | 27.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 65 885 | 127 963 | 181 369 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -74 128 | -125 596 | -170 763 |
| Avskrivningar (kSEK) | -131 | -251 | -409 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -8 242 | 2 367 | 10 607 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -8 587 | 2 048 | 10 618 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 543 | 2 379 | 2 599 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 1 101 | 588 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 543 | 1 278 | 2 011 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 178 | 325 | 505 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 634 | 3 718 | 3 466 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 18 123 | 34 140 | 48 873 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 301 | 34 465 | 49 377 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 105 | 105 | 105 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 543 | 1 278 | 2 011 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 020 | 8 563 | 7 285 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 7 043 | 7 924 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 785 | 3 571 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 496 | 15 288 | 34 168 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 301 | 34 465 | 49 377 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom takbranschen, köpa, sälja och förmedla varor inom närliggande verksamhetsområden samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



