Tandläkare Katja Edling AB
Org.nr: 556444-1490| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 16 642 | 15 728 | 14 617 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 892 | 5 005 | 3 904 |
| Antal anställda | 7 | 6 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2377.4 | 2621.3 | 2088.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 30.0 | 31.8 | 26.9 |
| Kassalikviditet % | 373.9 | 206.3 | 400.3 |
| Soliditet % | 72.0 | 63.4 | 71.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 16 642 | 15 728 | 14 617 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 724 | -11 497 | -10 727 |
| Avskrivningar (kSEK) | -183 | -162 | -208 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 918 | 4 230 | 3 889 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 892 | 5 005 | 3 904 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 608 | 860 | 350 |
| Skatt (kSEK) | 346 | 78 | 103 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 262 | 782 | 247 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 940 | 2 611 | 1 861 |
| Summa varulager (kSEK) | 172 | 188 | 155 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 393 | 4 162 | 4 086 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 333 | 6 773 | 5 947 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 262 | 782 | 247 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 431 | 2 169 | 1 387 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 238 | 2 678 | 3 578 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 664 | 1 926 | 982 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 333 | 6 773 | 5 947 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva tandläkarpraktik, handel med dentalprodukter, äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



