Östersunds Värme & Kylteknik AB
Org.nr: 556443-3901| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 14 309 | 34 795 | 36 029 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 885 | 1 474 | 3 337 |
| Antal anställda | 2 | 19 | 19 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7154.5 | 1831.3 | 1896.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 62.1 | 4.3 | 9.3 |
| Kassalikviditet % | 916.0 | 220.6 | 176.7 |
| Soliditet % | 84.8 | 56.6 | 46.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 14 309 | 34 795 | 36 029 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 552 | -33 576 | -32 773 |
| Avskrivningar (kSEK) | -620 | -809 | -726 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 8 756 | 1 219 | 3 256 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 885 | 1 474 | 3 337 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 6 380 | 1 557 | 3 605 |
| Skatt (kSEK) | 1 337 | 367 | 783 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 043 | 1 190 | 2 822 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 430 | 2 643 | 2 730 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 130 | 128 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 001 | 17 059 | 18 706 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 21 431 | 19 702 | 21 436 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 043 | 1 190 | 2 822 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 12 801 | 7 758 | 6 568 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 6 775 | 4 270 | 4 352 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 856 | 7 675 | 10 516 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 21 431 | 19 702 | 21 436 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning, installation och service av värme, kyl- och ventilationsanläggningar, uppfödning och försäljning av travhästar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten
Övriga branscher SNI
| 43222 - Ventilationsarbeten |
| 43223 - Kyl- och frysinstallationsarbeten |
| 93191 - Tävling med hästar |



