Härjegårdar Fastighets AB
Org.nr: 556439-6553| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 91 726 | 85 831 | 97 779 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -7 539 | -12 078 | -1 411 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 27 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 3621.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 1 114 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 10 660 | |
| Vinstmarginal % | 3.4 | 0.8 | 8.1 |
| Kassalikviditet % | 14.1 | 128.4 | 130.1 |
| Soliditet % | 4.1 | 5.5 | 8.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 91 726 | 85 831 | 97 779 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -88 659 | -85 761 | -90 497 |
| Avskrivningar (kSEK) | -17 771 | -13 638 | -14 261 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 067 | 70 | 7 282 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -7 539 | -12 078 | -1 411 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -7 538 | -12 078 | -1 411 |
| Skatt (kSEK) | -930 | 879 | -735 |
| Årets resultat (kSEK) | -6 608 | -12 957 | -676 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 317 826 | 338 196 | 356 435 |
| Summa varulager (kSEK) | 200 | 288 | 239 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 679 | 32 462 | 27 352 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 335 505 | 370 658 | 383 787 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 20 000 | 20 000 | 20 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -6 608 | -12 957 | -676 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 13 855 | 20 464 | 33 421 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 197 300 | 322 300 | 326 300 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 124 350 | 25 053 | 20 844 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 335 505 | 370 658 | 383 787 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Azets Revision & Rådgivning AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall inom Härjedalens kommun förvärva, äga, förvalta, försälja fastigheter eller tomträtter och bygga bostäder för permanent- eller turistiskt boende, lokaler och kollektiva anordningar samt bedriva härmed förenlig verksamhet. Bolagets bostäder och lokaler kan upplåtas, försäljas i form av hyresrätter, kooperativa hyresrätter alternativt bostadsrätter.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga branscher SNI
| 68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler |



