Qvantenburgs Säteri AB
Org.nr: 556433-8548| Nyckeltal | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 56 528 | 59 499 | 56 849 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 159 | 3 085 | 4 152 |
| Antal anställda | 9 | ||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6280.9 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -3.1 | 6.2 | 8.2 |
| Kassalikviditet % | 35.0 | 49.1 | 46.3 |
| Soliditet % | 29.3 | 31.6 | 28.8 |
| Resultaträkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 56 528 | 59 499 | 56 849 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -58 563 | -56 188 | -52 325 |
| Avskrivningar (kSEK) | -4 310 | -3 819 | -3 352 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -2 036 | 3 311 | 4 524 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 159 | 3 085 | 4 152 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 41 | 585 | 541 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 26 | -15 |
| Årets resultat (kSEK) | 41 | 559 | 556 |
| Balansräkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 30 987 | 30 978 | 27 898 |
| Summa varulager (kSEK) | 7 281 | 6 828 | 7 378 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 740 | 17 334 | 16 286 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 46 727 | 48 312 | 44 183 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 41 | 559 | 556 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 313 | 8 272 | 7 713 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 6 748 | 8 811 | 6 311 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 7 531 | 9 851 | 10 926 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 24 135 | 21 378 | 19 233 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 46 727 | 48 312 | 44 183 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Sa Revision AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva djurhållning och växtodling, äga och förvalta fastigheter, förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01500 - Blandat jordbruk
Övriga branscher SNI
| 35210 - Framställning av gas |



