Lp Måleri i Helsingborg AB
Org.nr: 556432-0249
KONTAKTINFORMATION
Telefon:
Telefax: 042142555
Webbplats: www.lpmaleri.se
Telefax: 042142555
Webbplats: www.lpmaleri.se
UTDELNINGSADRESS
Kärrgatan 1
25230 Helsingborg
Sverige
25230 Helsingborg
Sverige
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 48 645 | 35 880 | 43 548 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 143 | 218 | -76 |
| Antal anställda | 43 | 35 | 42 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1131.3 | 1025.1 | 1036.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.3 | 2.1 | 0.9 |
| Kassalikviditet % | 66.8 | 76.5 | 76.9 |
| Soliditet % | 23.1 | 27.0 | 25.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 48 645 | 35 880 | 43 548 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -48 238 | -35 123 | -43 159 |
| Avskrivningar (kSEK) | -74 | -56 | -56 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 407 | 757 | 389 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 143 | 218 | -76 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 48 | 48 | -326 |
| Skatt (kSEK) | 42 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 | 48 | -326 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 648 | 7 065 | 7 843 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 095 | 1 135 | 956 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 701 | 9 478 | 9 609 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 19 349 | 16 543 | 17 453 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 6 | 48 | -326 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 476 | 4 470 | 4 422 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 500 | 1 167 | 1 778 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 14 374 | 10 906 | 11 253 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 19 349 | 16 543 | 17 453 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleriarbete och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten
Övriga branscher SNI
| 43310 - Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten |



