Göran Nermark Lantbruks AB
Org.nr: 556429-8064| Nyckeltal | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 717 | 3 688 | 4 156 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 544 | 521 | 345 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1858.5 | 1844.0 | 1385.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.6 | 14.2 | 8.3 |
| Kassalikviditet % | 808.9 | 676.3 | 513.4 |
| Soliditet % | 89.6 | 88.0 | 84.4 |
| Resultaträkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 717 | 3 688 | 4 156 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 360 | -3 395 | -3 943 |
| Avskrivningar (kSEK) | -32 | -27 | -44 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 357 | 294 | 214 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 544 | 521 | 345 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 460 | 438 | 389 |
| Skatt (kSEK) | 74 | 69 | 62 |
| Årets resultat (kSEK) | 386 | 369 | 327 |
| Balansräkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 392 | 1 388 | 1 240 |
| Summa varulager (kSEK) | 40 | 21 | 46 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 581 | 5 195 | 5 113 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 973 | 6 583 | 6 353 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 386 | 369 | 327 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 099 | 5 713 | 5 344 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 189 | 105 | 22 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 685 | 765 | 987 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 973 | 6 583 | 6 353 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva jordbruksrörelse, grustäktsförsäljning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01133 - Odling av grönsaker (köksväxter) på friland



