Svabo Kaross- & Hydraul Service AB
Org.nr: 556421-7254
Koncernmoder:
Varmögensverwaltung Erben Dr. Ka
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 19 957 | 27 822 | 21 417 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -5 955 | -3 919 | -1 628 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1814.3 | 2529.3 | 1784.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 5 302 | 5 755 | 5 140 |
| Vinstmarginal % | -28.9 | -12.8 | -6.8 |
| Kassalikviditet % | 61.1 | 57.4 | 54.6 |
| Soliditet % | 2.3 | 1.8 | 1.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 19 957 | 27 822 | 21 417 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -25 741 | -31 384 | -22 870 |
| Avskrivningar (kSEK) | -37 | -131 | -187 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -5 783 | -3 562 | -1 454 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -5 955 | -3 919 | -1 628 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 45 | 81 | 72 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 45 | 81 | 72 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 258 | 169 | 300 |
| Summa varulager (kSEK) | 5 826 | 6 969 | 6 207 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 14 756 | 16 108 | 13 705 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 014 | 16 278 | 14 005 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 45 | 81 | 72 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 339 | 294 | 213 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 14 626 | 15 932 | 13 741 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 014 | 16 278 | 14 005 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillverka och försälja karosserier och hydraulservice, och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
28220 - Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
Övriga branscher SNI
| 28300 - Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner |
| 29200 - Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar |



