Akzo Nobel Car Refinishes AB
Org.nr: 556416-0975
Koncernmoder:
Akzo Nobel N.V.
Dotterbolag:
1 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 258 459 | 253 026 | 255 561 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 40 283 | 16 258 | 15 031 |
| Antal anställda | 15 | 20 | 21 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 17230.6 | 12651.3 | 12169.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 478 | 1 463 | 1 349 |
| Löner till övriga (kSEK) | 8 943 | 10 882 | 10 595 |
| Vinstmarginal % | 15.6 | 6.5 | 5.9 |
| Kassalikviditet % | 147.0 | 144.6 | 128.0 |
| Soliditet % | 38.4 | 37.0 | 31.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 258 459 | 253 026 | 255 561 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -114 492 | -137 390 | -127 765 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 38 667 | 13 610 | 13 687 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 40 283 | 16 258 | 15 031 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 898 | 16 258 | 8 371 |
| Skatt (kSEK) | -338 | 3 472 | 173 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 236 | 12 786 | 8 198 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 467 | 944 | 1 398 |
| Summa varulager (kSEK) | 17 630 | 15 789 | 20 194 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 191 031 | 186 244 | 179 627 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 191 498 | 187 188 | 181 025 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 236 | 12 786 | 8 198 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 73 517 | 69 281 | 56 495 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 117 981 | 117 907 | 124 530 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 191 498 | 187 188 | 181 025 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och handel med färger och kemikalier samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46720 - Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon



