Riflex Vårdfastigheter AB
Org.nr: 556414-1934| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 44 717 | 43 969 | 37 604 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 919 | 13 806 | 7 850 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 56.1 | 62.6 | 57.0 |
| Kassalikviditet % | 7.3 | 14.9 | 2.7 |
| Soliditet % | 42.4 | 40.5 | 41.5 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 44 717 | 43 969 | 37 604 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -19 820 | -16 608 | -16 230 |
| Avskrivningar (kSEK) | -9 602 | -6 680 | -6 229 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 24 898 | 27 361 | 21 375 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 919 | 13 806 | 7 850 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 13 489 | 11 156 | 7 850 |
| Skatt (kSEK) | 2 927 | 3 137 | 2 844 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 562 | 8 019 | 5 006 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 583 890 | 589 711 | 567 745 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 18 204 | 13 811 | 2 576 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 602 094 | 603 522 | 570 322 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 562 | 8 019 | 5 006 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 255 200 | 244 638 | 236 619 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 96 943 | 263 951 | 238 038 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 247 750 | 92 999 | 93 861 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 602 094 | 603 522 | 570 322 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska hyra ut, förvärva eller uppföra och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder



