R G-Motor Ralf & Glenn Andersson AB
Org.nr: 556402-5087| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 43 914 | 50 500 | 44 882 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 726 | 2 862 | 2 779 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6273.4 | 7214.3 | 6411.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.2 | 5.7 | 6.2 |
| Kassalikviditet % | 127.3 | 150.8 | 131.4 |
| Soliditet % | 54.2 | 59.5 | 58.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 43 914 | 50 500 | 44 882 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -41 241 | -46 908 | -42 163 |
| Avskrivningar (kSEK) | -163 | -130 | -192 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 673 | 3 593 | 2 719 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 726 | 2 862 | 2 779 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 618 | 2 548 | 2 405 |
| Skatt (kSEK) | 482 | 566 | 527 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 136 | 1 982 | 1 878 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 276 | 161 | 291 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 485 | 9 112 | 8 345 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 14 283 | 19 400 | 15 898 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 559 | 19 562 | 16 189 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 136 | 1 982 | 1 878 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 552 | 7 416 | 5 434 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 881 | 5 323 | 5 009 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 126 | 6 823 | 5 746 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 559 | 19 562 | 16 189 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av bilar, motorcyklar och mopeder samt utföra reparationer i anslutning härtill, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
95320 - Reparation och underhåll av motorcyklar



