Emuge-Franken AB
Org.nr: 556402-3793
Koncernmoder:
Emuge Franken Beteilgungen Gmbh
Dotterbolag:
Moderbolag:
Emuge Franken Beteilgungen Gmbh
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 133 162 | 127 631 | 123 211 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 719 | 2 917 | 1 261 |
| Antal anställda | 23 | 22 | 22 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5789.7 | 5801.4 | 5600.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.1 | 2.3 | 1.0 |
| Kassalikviditet % | 124.5 | 115.1 | 108.8 |
| Soliditet % | 32.7 | 32.4 | 27.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 133 162 | 127 631 | 123 211 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -130 420 | -124 708 | -121 945 |
| Avskrivningar (kSEK) | -332 | -347 | -397 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 741 | 2 924 | 1 265 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 719 | 2 917 | 1 261 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 719 | 2 917 | 1 261 |
| Skatt (kSEK) | 605 | 673 | 292 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 114 | 2 244 | 969 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 923 | 2 255 | 1 823 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 316 | 4 913 | 4 467 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 36 622 | 30 115 | 28 452 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 38 545 | 32 370 | 30 275 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 114 | 2 244 | 969 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 12 591 | 10 477 | 8 233 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 25 954 | 21 893 | 22 042 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 38 545 | 32 370 | 30 275 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva produktion av och handel med maskinverktyg inom verkstadsindustrin och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46620 - Partihandel med verktygsmaskiner



