Timarco Sweden AB
Org.nr: 556401-7464
Koncernmoder:
Grandmount Ltd
Dotterbolag:
8 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 120 972 | 133 185 | 126 527 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 286 | 7 034 | 9 994 |
| Antal anställda | 14 | 21 | 19 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 8640.9 | 6342.1 | 6659.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 057 | 1 203 | 820 |
| Löner till övriga (kSEK) | 11 603 | 11 334 | 10 314 |
| Vinstmarginal % | 7.2 | 6.4 | 9.2 |
| Kassalikviditet % | 86.0 | 98.8 | 111.4 |
| Soliditet % | 49.0 | 43.5 | 51.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 120 972 | 133 185 | 126 527 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -112 626 | -125 011 | -115 075 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 139 | -1 099 | -827 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 8 347 | 8 173 | 11 451 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 286 | 7 034 | 9 994 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 7 330 | 6 285 | 6 634 |
| Skatt (kSEK) | 1 577 | 1 368 | 1 398 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 753 | 4 917 | 5 236 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 9 626 | 10 751 | 11 261 |
| Summa varulager (kSEK) | 31 343 | 20 352 | 17 510 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 57 052 | 49 541 | 40 661 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 66 678 | 60 291 | 51 923 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 753 | 4 917 | 5 236 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 24 082 | 18 328 | 19 411 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 10 827 | 9 961 | 9 309 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 871 | 2 464 | 2 423 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 29 898 | 29 538 | 20 779 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 66 678 | 60 291 | 51 923 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med kontors- och datautrustning (hårdvara), sportartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47712 - Detaljhandel via internet eller postorder med kläder



