Broline International AB
Org.nr: 556398-1041| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 14 768 | 13 435 | 14 646 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 228 | 1 633 | 3 495 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2461.3 | 2239.2 | 2441.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 21.9 | 12.2 | 23.9 |
| Kassalikviditet % | 258.5 | 230.2 | 195.2 |
| Soliditet % | 55.1 | 51.8 | 36.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 14 768 | 13 435 | 14 646 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 715 | -12 046 | -11 460 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 581 | -1 812 | -1 934 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 053 | 1 390 | 3 186 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 228 | 1 633 | 3 495 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 228 | 1 633 | 3 495 |
| Skatt (kSEK) | 166 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 062 | 1 633 | 3 495 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 199 | 4 684 | 5 372 |
| Summa varulager (kSEK) | 526 | 655 | 436 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 14 743 | 9 569 | 10 563 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 942 | 14 253 | 15 936 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 062 | 1 633 | 3 495 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 442 | 7 379 | 5 746 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 3 000 | 3 000 | 5 000 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 500 | 3 873 | 5 189 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 942 | 14 253 | 15 936 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uppfödning av travhästar, tävlingsverksamhet med travhästar samt hingsthållning så kallad stuteriverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
93191 - Tävling med hästar
Övriga branscher SNI
| 01430 - Uppfödning av hästar och andra hästdjur |



