Eskilstuna Kulturbeslag AB
Org.nr: 556394-9790| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 25 059 | 24 647 | 19 766 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 117 | 940 | 177 |
| Antal anställda | 14 | 13 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1789.9 | 1895.9 | 1647.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 5.1 | 4.6 | 2.0 |
| Kassalikviditet % | 106.4 | 109.4 | 104.7 |
| Soliditet % | 54.5 | 50.3 | 49.5 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 25 059 | 24 647 | 19 766 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 802 | -23 544 | -19 387 |
| Avskrivningar (kSEK) | -341 | -381 | -399 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 257 | 1 102 | 379 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 117 | 940 | 177 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 098 | 671 | 202 |
| Skatt (kSEK) | 247 | 153 | 67 |
| Årets resultat (kSEK) | 851 | 518 | 135 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 451 | 1 522 | 1 903 |
| Summa varulager (kSEK) | 7 875 | 7 417 | 7 298 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 13 765 | 14 241 | 13 057 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 215 | 15 763 | 14 960 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 851 | 518 | 135 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 651 | 5 300 | 4 783 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 320 | 3 301 | 3 297 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 707 | 924 | 1 381 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 538 | 6 238 | 5 499 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 215 | 15 763 | 14 960 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling och markandsföring av byggnadsbeslag samt konsulterande verksamhet inom beslags- och VVS-områdena samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46831 - Partihandel med virke och andra byggmaterial
Övriga branscher SNI
| 25620 - Tillverkning av lås och gångjärn |



