Curras Transport AB
Org.nr: 556394-8206| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 31 367 | 27 858 | 31 457 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 821 | 3 005 | 3 222 |
| Antal anställda | 16 | 15 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1960.4 | 1857.2 | 2097.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 20.4 | 12.7 | 12.0 |
| Kassalikviditet % | 190.8 | 160.8 | 167.0 |
| Soliditet % | 47.1 | 48.7 | 58.5 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 31 367 | 27 858 | 31 457 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -25 015 | -24 371 | -27 921 |
| Avskrivningar (kSEK) | -4 901 | -4 926 | -5 183 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 6 352 | 3 487 | 3 537 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 821 | 3 005 | 3 222 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 168 | 794 | 2 544 |
| Skatt (kSEK) | 667 | 175 | 504 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 501 | 619 | 2 040 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 33 210 | 31 094 | 24 424 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 18 216 | 13 234 | 11 892 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 51 426 | 44 328 | 36 317 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 501 | 619 | 2 040 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 887 | 7 386 | 8 768 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 20 562 | 17 909 | 15 699 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 13 432 | 10 805 | 4 731 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 546 | 8 228 | 7 120 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 51 426 | 44 328 | 36 317 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernströms Revisionsbyrå Kommanditbol , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ombesörja skogsentreprenader ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
02200 - Drivning



