Mewab AB
Org.nr: 556394-7570| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 100 487 | 103 437 | 94 173 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -714 | -3 178 | 1 988 |
| Antal anställda | 0 | 5 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 20687.4 | 6726.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 1 137 | |
| Vinstmarginal % | -0.4 | -2.8 | 2.2 |
| Kassalikviditet % | 56.4 | 87.0 | 81.5 |
| Soliditet % | 49.5 | 30.1 | 28.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 100 487 | 103 437 | 94 173 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -101 100 | -110 433 | -92 374 |
| Avskrivningar (kSEK) | -6 816 | -2 997 | -2 982 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -612 | -6 997 | 1 799 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -714 | -3 178 | 1 988 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 186 | 3 394 | -40 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 568 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 186 | 2 826 | -40 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 19 970 | 24 690 | 21 347 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 803 | 859 | 1 621 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 160 | 38 037 | 32 215 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 30 130 | 62 727 | 53 563 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 186 | 2 826 | -40 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 13 367 | 14 553 | 11 727 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 933 | 5 456 | 4 289 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 14 830 | 42 718 | 37 546 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 30 130 | 62 727 | 53 563 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom skogsindustri och mark'/väg, omhändertagande av restprodukter från kommuner och skogsindustri och liknande, sluttäckning'/anpassning av deponier och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
38220 - Energiåtervinning



