Lutfi Kolgjini AB
Org.nr: 556393-5013| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 31 348 | 48 114 | 53 574 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -5 089 | 6 967 | 3 395 |
| Antal anställda | 9 | 7 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3483.1 | 6873.4 | 6696.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -15.1 | 15.4 | 7.5 |
| Kassalikviditet % | 194.5 | 156.3 | 76.7 |
| Soliditet % | 58.5 | 65.7 | 41.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 31 348 | 48 114 | 53 574 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 328 | -6 113 | -5 970 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -4 805 | 7 381 | 3 765 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -5 089 | 6 967 | 3 395 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -2 389 | 4 267 | 3 395 |
| Skatt (kSEK) | -21 | 926 | 708 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 368 | 3 341 | 2 687 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 18 549 | 19 376 | 22 152 |
| Summa varulager (kSEK) | 13 385 | 14 321 | 17 476 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 24 686 | 25 975 | 37 163 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 43 235 | 45 352 | 59 315 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 800 | 800 | 800 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 368 | 3 341 | 2 687 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 25 296 | 27 664 | 24 323 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 2 700 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 12 127 | 7 533 | 9 339 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 811 | 7 454 | 25 653 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 43 235 | 45 352 | 59 315 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tränings och tävlingsverksamhet med travhästar, uppfödnings och försäljningsverksamhet av hästar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
93191 - Tävling med hästar
Övriga branscher SNI
| 01430 - Uppfödning av hästar och andra hästdjur |



