Alviks Fastighetsvård AB
Org.nr: 556391-2210| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 774 | 3 796 | 3 781 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 757 | 1 404 | 2 167 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 46.6 | 37.0 | 57.5 |
| Kassalikviditet % | 448.4 | 300.4 | 214.7 |
| Soliditet % | 77.1 | 66.1 | 53.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 774 | 3 796 | 3 781 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 090 | -2 490 | -1 845 |
| Avskrivningar (kSEK) | -17 | -17 | -169 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 685 | 1 306 | 1 936 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 757 | 1 404 | 2 167 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 757 | 1 403 | 2 167 |
| Skatt (kSEK) | 361 | 295 | 445 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 396 | 1 108 | 1 722 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 33 | 50 | 66 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 017 | 4 890 | 4 000 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 050 | 4 940 | 4 067 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 396 | 1 108 | 1 722 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 662 | 3 265 | 2 157 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 46 | 46 | 46 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 342 | 1 628 | 1 863 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 050 | 4 940 | 4 067 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och värdepapper, utföra fastighetsvård och bedriva entreprenadverksamhet inom måleribranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



