Performing Arts School Sweden AB
Org.nr: 556389-4244| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 20 616 | 18 297 | 15 994 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 396 | 6 441 | 3 935 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2945.1 | 2613.9 | 1454.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 35.9 | 35.3 | 24.6 |
| Kassalikviditet % | 172.8 | 524.9 | 831.1 |
| Soliditet % | 42.8 | 79.0 | 84.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 20 616 | 18 297 | 15 994 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 339 | -12 044 | -12 212 |
| Avskrivningar (kSEK) | -53 | -21 | -12 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 277 | 6 254 | 3 782 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 396 | 6 441 | 3 935 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 65 | 80 | -102 |
| Skatt (kSEK) | 2 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 63 | 80 | -102 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 205 | 72 | 49 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 927 | 10 782 | 10 721 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 133 | 10 853 | 10 770 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 63 | 80 | -102 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 756 | 7 693 | 7 613 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 1 107 | 1 867 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 10 377 | 2 054 | 1 290 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 133 | 10 853 | 10 770 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva restaurangverksamhet, anordnande av kurser i teater, sång och dans samt idka förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
85522 - Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning



