AB Ulricehamns Glasmästeri
Org.nr: 556379-7850| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 24 499 | 24 593 | 29 756 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 165 | 2 106 | 1 804 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4083.2 | 4098.8 | 4250.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.8 | 8.6 | 6.1 |
| Kassalikviditet % | 122.2 | 168.9 | 208.8 |
| Soliditet % | 55.7 | 63.0 | 64.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 24 499 | 24 593 | 29 756 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 336 | -22 504 | -27 964 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -9 | -11 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 163 | 2 089 | 1 792 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 165 | 2 106 | 1 804 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 372 | 1 481 | 1 243 |
| Skatt (kSEK) | 304 | 323 | 273 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 068 | 1 158 | 970 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 227 | 4 117 | 3 512 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 161 | 561 | 426 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 534 | 4 720 | 5 807 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 9 761 | 8 836 | 9 319 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 068 | 1 158 | 970 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 095 | 3 026 | 3 869 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 953 | 3 200 | 2 700 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 147 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 578 | 2 462 | 2 577 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 9 761 | 8 836 | 9 319 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva glasmästerirörelse, samt förvalta lös och fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43342 - Glasmästeriarbeten



