Cloetta Development AB
Org.nr: 556377-3182| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 489 052 | 535 591 | 472 971 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 088 | 34 416 | 24 238 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.1 | 6.7 | 5.5 |
| Kassalikviditet % | 245.3 | 261.2 | 171.6 |
| Soliditet % | 60.0 | 62.5 | 43.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 489 052 | 535 591 | 472 971 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -489 131 | -502 314 | -448 441 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -79 | 33 277 | 24 530 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 088 | 34 416 | 24 238 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 088 | 34 416 | 24 238 |
| Skatt (kSEK) | 597 | 6 784 | 4 626 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 491 | 27 632 | 19 612 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 104 | 2 156 | 1 991 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 108 816 | 97 064 | 77 732 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 110 920 | 99 220 | 79 723 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 491 | 27 632 | 19 612 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 66 551 | 62 061 | 34 429 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 44 369 | 37 160 | 45 294 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 110 920 | 99 220 | 79 723 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har som föremål för sin verksamhet att, direkt eller genom dotterbolag, utföra koncernadministrativa tjänster och att äga och förvalta aktier och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



