Vida Vislanda AB
Org.nr: 556377-1483
Koncernmoder:
Canfor Corp
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 111 107 | 1 085 823 | 905 079 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -21 079 | 53 338 | 51 172 |
| Antal anställda | 83 | 83 | 83 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 13386.8 | 13082.2 | 10904.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 1 075 | 1 020 |
| Löner till övriga (kSEK) | 42 814 | 42 129 | 39 526 |
| Vinstmarginal % | -1.4 | 5.3 | 5.8 |
| Kassalikviditet % | 56.2 | 54.1 | 51.5 |
| Soliditet % | 26.7 | 28.5 | 27.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 111 107 | 1 085 823 | 905 079 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 126 711 | -1 028 855 | -852 725 |
| Avskrivningar (kSEK) | -16 417 | -20 680 | -21 359 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -15 604 | 56 968 | 52 354 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -21 079 | 53 338 | 51 172 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 226 | 17 260 | 3 951 |
| Skatt (kSEK) | 159 | 3 691 | 934 |
| Årets resultat (kSEK) | 67 | 13 569 | 3 017 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 120 156 | 111 757 | 114 059 |
| Summa varulager (kSEK) | 90 719 | 94 851 | 83 324 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 229 139 | 216 498 | 193 360 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 349 295 | 328 255 | 307 419 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 67 | 13 569 | 3 017 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 55 209 | 55 142 | 41 573 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 47 835 | 48 440 | 52 362 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 246 251 | 224 673 | 213 484 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 349 295 | 328 255 | 307 419 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till förenmål för sin verksamhet att bedriva sågverks- och fräförädlingsrörelse jämte därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
16112 - Hyvling av trä
Övriga branscher SNI
| 16111 - Sågning av trä |
| 16260 - Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa |
| 38214 - Återvinning av källsorterat material |



