Svenska Avantia International Trading AB
Org.nr: 556376-3928| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 53 043 | 54 052 | 45 303 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 086 | 4 800 | 4 363 |
| Antal anställda | 11 | 12 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4822.1 | 4504.3 | 3484.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 15.4 | 9.1 | 9.9 |
| Kassalikviditet % | 100.6 | 99.3 | 125.3 |
| Soliditet % | 51.1 | 52.5 | 57.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 53 043 | 54 052 | 45 303 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -44 914 | -49 257 | -40 937 |
| Avskrivningar (kSEK) | -293 | -294 | -292 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 8 130 | 4 795 | 4 366 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 086 | 4 800 | 4 363 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 6 674 | 5 512 | 4 019 |
| Skatt (kSEK) | 1 436 | 1 243 | 887 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 238 | 4 269 | 3 132 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 994 | 3 221 | 3 206 |
| Summa varulager (kSEK) | 27 623 | 25 150 | 22 098 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 48 381 | 42 255 | 38 632 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 51 375 | 45 476 | 41 838 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 400 | 400 | 400 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 238 | 4 269 | 3 132 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 16 746 | 15 508 | 15 238 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 11 992 | 10 532 | 11 013 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 193 | 1 463 | 1 733 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 20 626 | 17 225 | 13 198 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 51 375 | 45 476 | 41 838 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och installation av reservdelar till fordon samt försäljning, reparation och styling av fordon samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46720 - Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Övriga branscher SNI
| 95311 - Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar |



