Tungel Byggare AB
Org.nr: 556376-3688| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 82 835 | 84 568 | 167 216 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 381 | 2 761 | 3 815 |
| Antal anställda | 14 | 15 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5916.8 | 5637.9 | 11147.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 757 | 1 677 | 1 628 |
| Löner till övriga (kSEK) | 5 557 | 5 834 | 5 717 |
| Vinstmarginal % | 3.1 | 3.5 | 2.4 |
| Kassalikviditet % | 187.7 | 209.4 | 191.8 |
| Soliditet % | 46.9 | 52.5 | 48.2 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 82 835 | 84 568 | 167 216 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -80 379 | -81 831 | -163 269 |
| Avskrivningar (kSEK) | -35 | -43 | -55 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 456 | 2 737 | 3 947 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 381 | 2 761 | 3 815 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 381 | 2 761 | 3 815 |
| Skatt (kSEK) | 502 | 596 | 798 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 879 | 2 165 | 3 017 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 70 | 105 | 149 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 21 079 | 22 830 | 26 565 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 21 149 | 22 936 | 26 713 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 879 | 2 165 | 3 017 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 9 916 | 12 033 | 12 865 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 233 | 10 903 | 13 848 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 21 149 | 22 936 | 26 713 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhet, handel med byggnadsvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



