Datacenter i Mjärdevi AB
Org.nr: 556366-2302| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 159 656 | 141 303 | 185 051 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 879 | 18 467 | 36 619 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 8.7 | 17.1 | 24.6 |
| Kassalikviditet % | 16.9 | 8.9 | 32.8 |
| Soliditet % | 19.6 | 32.6 | 24.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 159 656 | 141 303 | 185 051 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -146 917 | -117 693 | -140 875 |
| Avskrivningar (kSEK) | -34 746 | -21 696 | -32 348 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 12 740 | 23 610 | 44 176 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 879 | 18 467 | 36 619 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 463 | -409 | -391 |
| Skatt (kSEK) | -219 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 244 | -409 | -391 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 366 417 | 241 951 | 257 401 |
| Summa varulager (kSEK) | 29 | 628 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 57 311 | 15 969 | 83 977 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 423 728 | 257 920 | 341 378 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 244 | -409 | -391 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 82 919 | 84 075 | 84 398 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 338 826 | 172 617 | 255 666 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 423 728 | 257 920 | 341 378 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, utveckla och förvalta fast och lös egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



