Hammars Säteri AB
Org.nr: 556351-6912| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 689 | 7 827 | 11 339 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 408 | -2 553 | -446 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7689.0 | 7827.0 | 1889.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 34.2 | -28.5 | 0.1 |
| Kassalikviditet % | 440.8 | 631.3 | 129.4 |
| Soliditet % | 52.1 | 49.8 | 41.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 689 | 7 827 | 11 339 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 164 | -10 222 | -11 453 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 238 | -1 949 | -1 472 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 525 | -2 395 | -114 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 408 | -2 553 | -446 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 282 | -322 | 435 |
| Skatt (kSEK) | 372 | 0 | 79 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 910 | -322 | 356 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 290 | 4 328 | 11 896 |
| Summa varulager (kSEK) | 873 | 1 529 | 3 668 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 163 | 7 817 | 7 858 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 452 | 12 145 | 19 754 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 910 | -322 | 356 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 462 | 3 552 | 3 874 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 269 | 3 142 | 5 373 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 4 161 | 4 454 | 7 269 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 561 | 996 | 3 238 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 452 | 12 145 | 19 754 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med värdepapper och lantbrukverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01500 - Blandat jordbruk



