Belab Fastigheter AB
Org.nr: 556344-0501| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 10 934 | 11 741 | 11 274 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 593 | 2 095 | 2 340 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 10934.0 | 11741.0 | 11274.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 47.2 | 50.8 | 54.2 |
| Kassalikviditet % | 15.3 | 3.8 | 2.2 |
| Soliditet % | 9.5 | 8.5 | 7.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 10 934 | 11 741 | 11 274 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 773 | -5 779 | -5 170 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 369 | -2 407 | -2 376 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 160 | 5 963 | 6 105 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 593 | 2 095 | 2 340 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 001 | 2 150 | 2 383 |
| Skatt (kSEK) | 635 | 474 | 505 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 366 | 1 676 | 1 878 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 82 425 | 83 828 | 85 163 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 839 | 207 | 125 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 83 264 | 84 035 | 85 287 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 366 | 1 676 | 1 878 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 384 | 5 318 | 4 842 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 929 | 2 337 | 2 391 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 69 469 | 70 933 | 72 376 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 482 | 5 447 | 5 678 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 83 264 | 84 035 | 85 287 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper, bedriva tävlings- och avelsverksamhet med hopphästar, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga branscher SNI
| 01430 - Uppfödning av hästar och andra hästdjur |
| 70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor |
| 93191 - Tävling med hästar |



