Tele-Radio i Lysekil AB
Org.nr: 556344-0196| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 230 440 | 212 339 | 250 383 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 50 164 | 104 454 | 67 623 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 43 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 5822.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 2 660 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 343 | 23 409 |
| Vinstmarginal % | 22.3 | 49.6 | 27.5 |
| Kassalikviditet % | 208.7 | 719.5 | 127.8 |
| Soliditet % | 72.2 | 90.2 | 81.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 230 440 | 212 339 | 250 383 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -199 091 | -177 985 | -240 459 |
| Avskrivningar (kSEK) | -658 | -664 | -2 484 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 31 348 | 34 354 | 9 922 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 50 164 | 104 454 | 67 623 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 19 693 | 69 804 | 60 466 |
| Skatt (kSEK) | -14 | -33 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 19 707 | 69 837 | 60 466 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 159 804 | 149 260 | 182 835 |
| Summa varulager (kSEK) | 63 957 | 67 253 | 46 597 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 301 816 | 198 567 | 115 044 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 461 620 | 347 827 | 297 879 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 300 | 1 300 | 1 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 19 707 | 69 837 | 60 466 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 333 462 | 313 755 | 243 918 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 113 964 | 18 251 | 53 559 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 461 620 | 347 827 | 297 879 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning samt import och export av elektronisk och mekanisk utrustning inom tele- och radiokommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



