Burgsvik Kulturrestauranger AB
Org.nr: 556334-8548| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 203 886 | 265 526 | 259 805 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 376 | 15 856 | 16 183 |
| Antal anställda | 119 | 162 | 172 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1713.3 | 1639.0 | 1510.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 574 | 544 | 555 |
| Löner till övriga (kSEK) | 43 589 | 56 358 | 57 694 |
| Vinstmarginal % | 2.2 | 6.7 | 7.2 |
| Kassalikviditet % | 320.5 | 249.4 | 219.7 |
| Soliditet % | 73.3 | 60.1 | 51.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 203 886 | 265 526 | 259 805 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -203 015 | -253 549 | -246 402 |
| Avskrivningar (kSEK) | -32 | -9 743 | -3 439 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 872 | 11 978 | 13 402 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 376 | 15 856 | 16 183 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 738 | 1 158 | 4 617 |
| Skatt (kSEK) | 234 | -109 | 501 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 504 | 1 267 | 4 116 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 20 058 | 24 210 | 43 707 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 531 | 4 213 | 4 650 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 116 031 | 138 058 | 150 012 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 136 090 | 162 267 | 193 719 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 850 | 850 | 850 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 504 | 1 267 | 4 116 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 98 477 | 95 973 | 94 706 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 534 | 1 895 | 5 978 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 9 238 | 25 247 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 35 096 | 53 662 | 66 177 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 136 090 | 162 267 | 193 719 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva hotell- och restaurangrörelse samt förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet
Övriga branscher SNI
| 70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor |



