Älvdalens Redovisningsbyrå AB
Org.nr: 556333-6295| Nyckeltal | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 021 | 1 354 | 1 262 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 386 | 656 | 787 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 510.5 | 677.0 | 631.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 37.8 | 48.4 | 62.4 |
| Kassalikviditet % | 809.8 | 829.0 | 780.5 |
| Soliditet % | 78.4 | 79.7 | 78.4 |
| Resultaträkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 021 | 1 354 | 1 262 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -638 | -704 | -487 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 383 | 650 | 774 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 386 | 656 | 787 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 305 | 517 | 514 |
| Skatt (kSEK) | 84 | 80 | 138 |
| Årets resultat (kSEK) | 221 | 437 | 376 |
| Balansräkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 300 | 300 | 175 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 482 | 1 658 | 1 717 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 782 | 1 958 | 1 892 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 221 | 437 | 376 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 617 | 796 | 759 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 983 | 962 | 913 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 183 | 200 | 220 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 782 | 1 958 | 1 892 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra bokföringsuppdrag, upprätta bouppteckningar och deklarationer samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
69201 - Redovisning och bokföring; skatterådgivning



