Starks Flis AB
Org.nr: 556316-7666| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 56 670 | 63 542 | 72 232 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 584 | 14 760 | 18 585 |
| Antal anställda | 13 | 13 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4359.2 | 4887.8 | 5556.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 22.3 | 24.2 | 27.2 |
| Kassalikviditet % | 153.7 | 292.0 | 431.0 |
| Soliditet % | 66.8 | 78.0 | 64.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 56 670 | 63 542 | 72 232 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -44 554 | -49 864 | -53 627 |
| Avskrivningar (kSEK) | -4 907 | -4 785 | -6 195 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 12 116 | 13 679 | 18 605 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 584 | 14 760 | 18 585 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 52 591 | 17 959 | 15 747 |
| Skatt (kSEK) | 10 916 | 3 747 | 3 307 |
| Årets resultat (kSEK) | 41 675 | 14 212 | 12 440 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 57 135 | 86 086 | 83 991 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 383 | 1 391 | 1 319 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 38 385 | 32 958 | 47 621 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 95 520 | 119 044 | 131 612 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 41 675 | 14 212 | 12 440 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 43 672 | 41 005 | 29 793 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 25 300 | 65 307 | 68 507 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 471 | 1 922 | 22 570 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 24 077 | 10 810 | 10 743 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 95 520 | 119 044 | 131 612 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion av, och handel med flis, skogsavverkning och skogstransporter, handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenig verksamhet.
Huvudbransch SNI
16111 - Sågning av trä



