Östbergatandläkarna AB
Org.nr: 556310-5377| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 373 | 8 418 | 8 109 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 727 | 343 | 1 066 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1562.2 | 1403.0 | 1351.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 21.5 | 7.5 | 14.8 |
| Kassalikviditet % | 269.3 | 338.7 | 356.8 |
| Soliditet % | 45.7 | 49.3 | 60.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 373 | 8 418 | 8 109 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -7 414 | -7 785 | -6 913 |
| Avskrivningar (kSEK) | -233 | -189 | -145 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 959 | 632 | 1 196 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 727 | 343 | 1 066 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 291 | 1 245 | 1 275 |
| Skatt (kSEK) | 71 | 301 | 303 |
| Årets resultat (kSEK) | 220 | 944 | 972 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 360 | 1 620 | 1 445 |
| Summa varulager (kSEK) | 190 | 121 | 108 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 884 | 5 679 | 5 834 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 244 | 7 299 | 7 279 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 220 | 944 | 972 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 047 | 2 827 | 2 883 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 012 | 976 | 1 878 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 442 | 1 855 | 913 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 743 | 1 641 | 1 605 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 244 | 7 299 | 7 279 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandläkarpraktik och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



