Sna Europe (Industries) AB
Org.nr: 556289-4294
Koncernmoder:
Snap-On Inc
Dotterbolag:
1 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 802 766 | 978 313 | 1 028 247 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -91 181 | -100 011 | -109 854 |
| Antal anställda | 232 | 251 | 253 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3460.2 | 3897.7 | 4064.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 369 | 3 302 | 2 458 |
| Löner till övriga (kSEK) | 115 106 | 121 166 | 118 555 |
| Vinstmarginal % | -10.8 | -9.4 | -9.8 |
| Kassalikviditet % | 147.5 | 161.5 | 135.3 |
| Soliditet % | 46.4 | 48.7 | 48.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 802 766 | 978 313 | 1 028 247 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -127 048 | -177 123 | -176 595 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -87 006 | -92 529 | -100 875 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -91 181 | -100 011 | -109 854 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -11 181 | -100 011 | 33 642 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 7 310 |
| Årets resultat (kSEK) | -11 181 | -100 011 | 26 332 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 115 822 | 117 842 | 116 832 |
| Summa varulager (kSEK) | 223 733 | 249 727 | 330 110 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 425 148 | 421 264 | 635 254 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 540 970 | 539 106 | 752 086 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -11 181 | -100 011 | 26 332 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 220 666 | 231 847 | 331 858 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 38 350 | 38 350 | 38 350 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 136 544 | 106 197 | 225 458 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 540 970 | 539 106 | 752 086 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Deloitte & Touche Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är produktion, utveckling, marknadsföring och försäljning av metallmanufaktur-, mekaniska verkstads-, järn-, stål-, och andra metallprodukter, handverktyg och redskap till industrier, hantverkare och hobbymarknaden, metallkapverktyg för industri och hantverk, inköp och försäljning av legotillverkade produkter av samma slag samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25630 - Tillverkning av verktyg och redskap
Övriga branscher SNI
| 22220 - Plastförpackningstillverkning |
| 22260 - Annan plastvarutillverkning |
| 33110 - Reparation och underhåll av metallvaror |
| 70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor |



