Vida Ingarp AB
Org.nr: 556288-3693
Koncernmoder:
Canfor Corp
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 227 512 | 216 044 | 38 489 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 15 755 | 1 529 | -2 079 |
| Antal anställda | 14 | 13 | 22 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 16250.9 | 12464.1 | 1749.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 4 233 | 7 182 | |
| Vinstmarginal % | 7.7 | 1.9 | -4.2 |
| Kassalikviditet % | 6.2 | 8.5 | 75.6 |
| Soliditet % | 20.1 | 17.6 | 39.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 227 512 | 216 044 | 38 489 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -210 086 | -212 069 | -40 120 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 462 | -3 189 | -2 141 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 17 426 | 3 975 | -1 631 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 15 755 | 1 529 | -2 079 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 807 | 749 | -326 |
| Skatt (kSEK) | 579 | 82 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 228 | 667 | -326 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 16 812 | 15 174 | 13 466 |
| Summa varulager (kSEK) | 45 419 | 42 946 | 7 329 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 48 658 | 47 287 | 11 197 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 65 470 | 62 461 | 24 663 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 228 | 667 | -326 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 814 | 9 586 | 8 918 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 687 | 1 738 | 958 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 9 670 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 51 969 | 51 137 | 5 116 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 65 470 | 62 461 | 24 663 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva träskydd, ytbehandling, tryckimpregnering och äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
16120 - Bearbetning och slutbehandling av trä
Övriga branscher SNI
| 16112 - Hyvling av trä |



