Askims Pump & Maskinteknik AB
Org.nr: 556280-4137| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 31 003 | 27 187 | 21 626 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 878 | 2 999 | 1 275 |
| Antal anställda | 13 | 13 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2384.8 | 2091.3 | 1966.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 12.6 | 11.2 | 6.0 |
| Kassalikviditet % | 171.1 | 115.7 | 120.1 |
| Soliditet % | 49.7 | 34.6 | 40.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 31 003 | 27 187 | 21 626 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -27 110 | -24 143 | -20 337 |
| Avskrivningar (kSEK) | -162 | -157 | -125 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 893 | 3 043 | 1 288 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 878 | 2 999 | 1 275 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 279 | 1 765 | 1 084 |
| Skatt (kSEK) | 486 | 390 | 230 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 793 | 1 375 | 854 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 325 | 331 | 226 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 138 | 3 079 | 2 501 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 755 | 11 833 | 8 080 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 11 080 | 12 163 | 8 307 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 793 | 1 375 | 854 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 413 | 2 721 | 2 366 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 630 | 1 880 | 1 295 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 036 | 7 563 | 4 646 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 11 080 | 12 163 | 8 307 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva service och försäljning av maskiner så som pumpar, blåsmaskiner, fläktar, el-mekaniska tillbehör samt handel och förvaltning av värdepapper och fast egendom ävensom idka förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten
Övriga branscher SNI
| 46649 - Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning |



