Sportgalleriet i Motala AB
Org.nr: 556271-1431| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 231 | 12 397 | 11 652 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 133 | 92 | 297 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2646.2 | 2479.4 | 2330.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.7 | 1.7 | 4.0 |
| Kassalikviditet % | 27.9 | 42.6 | 36.1 |
| Soliditet % | 39.7 | 37.3 | 36.8 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 231 | 12 397 | 11 652 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 008 | -12 191 | -11 182 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | -2 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 224 | 206 | 470 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 133 | 92 | 297 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 133 | 92 | 298 |
| Skatt (kSEK) | 37 | 28 | 26 |
| Årets resultat (kSEK) | 96 | 64 | 272 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 546 | 4 419 | 4 469 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 972 | 5 033 | 4 924 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 972 | 5 033 | 4 924 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 96 | 64 | 272 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 974 | 1 877 | 1 814 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 469 | 1 716 | 1 852 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 529 | 1 440 | 1 259 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 972 | 5 033 | 4 924 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av sportartiklar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47631 - Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar



