Skaraborgs Träförädling AB
Org.nr: 556261-5657| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 389 890 | 305 579 | 320 537 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 981 | -4 866 | 3 262 |
| Antal anställda | 30 | 30 | 29 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 12996.3 | 10186.0 | 11053.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 920 | 1 572 | 1 572 |
| Löner till övriga (kSEK) | 10 953 | 11 068 | 11 916 |
| Vinstmarginal % | 2.1 | -0.6 | 2.0 |
| Kassalikviditet % | 155.5 | 142.8 | 57.4 |
| Soliditet % | 53.1 | 51.9 | 48.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 389 890 | 305 579 | 320 537 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -381 963 | -307 420 | -314 099 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 416 | -2 665 | -2 644 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 927 | -1 841 | 6 438 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 981 | -4 866 | 3 262 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 776 | 348 | 3 883 |
| Skatt (kSEK) | 1 234 | 348 | 912 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 542 | 0 | 2 971 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 67 414 | 69 534 | 70 246 |
| Summa varulager (kSEK) | 54 259 | 45 820 | 83 528 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 107 104 | 100 624 | 121 556 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 174 518 | 170 158 | 191 802 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 542 | 0 | 2 971 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 83 818 | 80 276 | 80 276 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 11 137 | 10 087 | 15 495 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 45 247 | 41 100 | 29 512 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 33 987 | 38 384 | 66 225 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 174 518 | 170 158 | 191 802 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet avseende såg och hyvleri, även- som idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
16112 - Hyvling av trä
Övriga branscher SNI
| 16111 - Sågning av trä |
| 16260 - Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa |



